Millist teed küll kinkida?

Sa armastad teed ning tahaksid pühade puhul seda armastust ka oma lähedastega jagada. Samas tead, et teemaailm on üüratu ning kõik teed pole kindlasti kõigile. Selleks, et aidata kõiki neid, kes pühade ajal tahaksid esitada meile küsimust: “Millist teed soovitaksite inimesele, kes…”, panime kokku selle nimekirja, et võimalikult palju teesid saaksid kokku õigete inimestega!

1. Tõelisele kohvihoolikule, kes on aastaid rääkinud, et peaks seda harjumust vähendama

Mate

Mate – Lõuna-Ameerika rahvusjook, mis pakub õigesti valmistatuna kohviga võrreldavat ergutavat toimet kogu päevaks, sealjuures ilma järsu energiataseme languse, ebameeldiva ärevuse või kohvi happelisusega seotud seedeprobleemideta. Matet kinkides pea meeles, et traditsiooniliste soovituste järgi valmistades kulub ühe sessioniga (8-10 tõmmist) ligi 30 g matet, seega tasub seda teed kinkida pisut suuremates kogustes.

2. Kõige terviseteadlikumale inimesele, keda sa tead

Matcha Ikigai

Matcha Ikigai – Jaapanist pärit antioksüdantidest tulvil ning intensiivset energialaengut pakkuv rohelise tee pulber, millest saab vispli abil valmistada hüpertervislikku teed või lisada seda smuutidele, et muuta need ekstraroheliseks ning värskendavaks.

3. Tudengile, keda ootavad ees pikad eksamisessioonid

2006 “Firefly” Banzhang Wang shou puerh

Selle asemel, et panustada käsi värisema panevale kohvile või energiajookidele, on meie soovitus õpimaratonideks üks korralik shou ehk küps puerh, nagu näiteks 2006. aasta “Firefly” Banzhang Wang … Selle kategooria tee on fantastiline valik, sest mõju poolest on ta tugevalt keskendumist soodustav ning jõudu andev ning mõnest grammist jagub 5-10 tõmmiseks. Ideaalne kaaslane õpikute kõrvale!

4. Joogafännile

Tulsi

Tulsi ehk püha basiilik on Indiast pärit ajurveeda süsteemis kõrgelt hinnatud ravimtaim, mis mõjub organismile tasakaalustavalt, põletikuvastaselt ning stressi leevendavalt. Sobib perfektselt joogatrennile eelnevaks või selle järgseks tervislikuks lisalõõgastuseks…

5. Seiklushimulisele

Lapsang Souchong

See sõber, kellel tundub, et on igal nädalal uued väljakutsed ning eksperimendid käsil, hindab kindlasti meie üht ootamatuimat elamust pakkuvat musta teed nimega Lapsang Souchong. Ehk kõige tabavam kirjeldus selle tee kohta on “suitsusaun tassis” – selle joomine jääb kindlasti meelde terveks eluks.

6. Magusaarmastajale

Gao Shan Niu Nai piimane oolong

Sa tead, et kommikarp või keele alla viiv suhkrune küpsetis võidaks kindla peale tema südame. Miks mitte proovida sel aastal pakkuda sarnast elamust läbi meie piimase oolongi? See vaniljesaiu ning karamellikomme meenutava aroomiga ning kreemise tekstuuriga Taiwani kõrgmäestike Gao Shan Niu Nai oolong aitab rahuldada isusid absoluutselt ilma süümepiinadeta.

7. Lõõgastuse vajajale

Damiana

Võib-olla vaevab kingisaajat unetus või stress. Võib-olla tahaksid talle pakkuda alternatiivset lõõgastavat ning tujutõstvat jooki, kusjuures sellist, mis järgnevaks hommikuks pohmelli ei tekita… Meie soovitus on Mehhiko ravimtaim nimega Damiana! Lihtne valmistada, raske unustada 🙂

Ali Shan GABA oolong

Juhul, kui stressi põhjustavad eelkõige lõputuna näiv tegemata tööde nimekiri, on Ali Shan GABA oolong meie parim soovitus – mõõdukas kofeiinisisaldus aitab ergas püsida, kuid spetsiifiliste töötlustehnikate abil saavutatud GABA (gamma-aminovõihape) sisaldus aitab alandada keha stressireaktsiooni, et tähtsad ülesanded saaksid rahulikult keskendudes valmis. 

8. Kevade ootajale

Sencha Ayame

See indiviid, kellele temperatuuride langemine ning päikesevalguse kadumine mõjub kordades traagilisemalt kui keskmisele inimesele… Kelle jaoks kesktalvised soojamaa reisid on sõna otseses mõttes eluks vajalikud – too talle kevade värskus ning kergus lähemale meie jaapani roheliste teede magusaima eksemplari – Sencha Ayamega. Selle tee puhul on tarvis olla eriti tähelepanelik vee temperatuuri ning tõmbeaegadega, kuid tulemus on seda väärt.

9. Šokohoolikule

Fenghuang Dancong hongcha

Lisaks sellele, et Chado pakub erakordset kvaliteetsete, kõrge kakaosisaldusega mahešokolaadide valikut, on meie teede hulgas üks ülimalt eriline käsitsi korjatud must (Hiina maailmapildis punane) tee nimega Fenghuang Dancong, mis lõhnab vaieldamatult nagu üks rikkalik tahvel šoksi. Oo, kui rahuldust pakkuv ning sobilik talveaega!

10. Luksuse hindajale

2018 Long Jing

Meie Hiina roheliste teede seas tippude tipp – 2018. aasta korje Long Jing – on pärit neljanda põlvkonna teemeister Zhu teeaiast ning hoolikalt käsitsi korjatud ning töödeldud, et pakkuda elegantset, peenekoelist ning kergelt pähklise maiguga tee-elamust. Ideaalne rohelise tee gurmaanile.

11. Välismaalasest sõbrale

Fermenteeritud põdrakanep ehk ivantšai

Meie teevalikus hetkel ainus Eestist pärit tee, täpsemalt Valgamaal korjatud ning kääritatud põdrakanep ehk Ivantšai, on ideaalseks Eestit tutvustavaks või meenutavaks kingituseks. See intensiivse ning küllaltki magusa maitsega, jõudu andev tükike Eestimaa metsa ei ole pelgalt unikaalne suveniir vaid ka rahvameditsiinis aastasadu ainevahetuse, südame tervise ning immuunsuse parandamiseks kasutusel olev potentne ravimtaim.

12. Veiniarmastajale

Bada Wild Arbor 2014 sheng puerh 

Üldistades hinnatakse teemaailmas lehtede värskust, aga on teatud teekategooriad, mille puhul õiget tehnikat kasutades muutub tee just nagu vein aina maitseküllasemaks, nauditavamaks ning väärtuslikumaks. Sheng puerh ehk ehk Yunnanist pärit teelehtedega aeglaselt mikroorganismide abil postfermenteeritud tee on üks nendest kategooriatest. Nooremad sheng puerhid, näiteks Bada Wild aastast 2014 on küllaltki toore ning värske maitsega. Mida aeg edasi, seda maisemaks ning sügavamaks nende maitseprofiil muundub, heaks eksemplariks on näiteks 2001. aasta “Parting Clouds” CNNP 8582. Väga ergutava, ainevahetust kiirendava toimega haruldasemat sorti teevalik, mida enamik inimesi pole proovinud.

13. Kogu perele

Chado jõuluteed

Meie iga-aastases jõulukomplektis on midagi igale pereliikmele – talvenauding (50g) ehk jõuluhõnguline naturaalselt magus ning kofeiinivaba rooibosesegu, rahustav pühade taimesegu (30g) õhtuteks ning musta tee alusel vürtsikas jõuluvana tee (50g) nendele, kes tahaksid korralikku soojendust. Kõik soovid kaetud!

14. Tõsisele teesõbrale, kelle teekollektsioon ajab silme eest kirjuks…

Kui tunned, et kingisaaja saaks tee valimisega ise kõige paremini hakkama, on lahenduseks Chado kinkekaart, mida saab kinkida mistahes soovitud summa väärtuses.


Loo autor: Anni-Brit Remmelg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *